Bylinky v těhotenství

„Těhotenství není nemoc, ale dokáže ženu dost potrápit.”

Je potřeba se bylinám v těhotenství vyhýbat?

 

Těhotné ženy mohou často nabýt dojmu, že je pro ně v těhotenství vše zakázané. Bojí se užívat léky i bylinky.

Opatrnost je samozřejmě na místě, je mnoho věcí, které mohou poškodit vyvíjející se miminko. Jsou ale situace, kdy nedělat nic je mnohem nebezpečnější, než zkusit sáhnout po bylinné léčbě. 

Pokud ženu trápí nevolnosti, zácpa, otoky, nespavost a jiné potíže spojené s jejím jiným stavem, jistě není dobrá strategie čekat až do porodu až odezní.

Pojďme se podívat jak nám s nimi mohou pomoct byliny.

bylinky v těhotenství
sušený heřmánek

Ranní těhotenská nevolnost

 

Slovo ranní je velmi zavádějící, jsou totiž ženy, které trápí nevolnosti po celý den. Někdo je nepozná vůbec, někoho trápí i několik měsíců. 

Pokud žena zvrací  mnohokrát denně, je na zvážení, jestli není potřeba vyhledat lékařskou pomoc. Mohlo by dojít k dehydrataci a ohrožení na životě ženy i miminka.

Často může pomoci jíst pravidelně a po malých porcích.

Z bylinek můžete sáhnout po zázvoru. Často se uvádí, že je zázvor v těhotenství nebezpečný. Podle FDA patří do kategorie A, to znamená, že je bezpečný. Pomáhá s nevolností i se zvracením.

Bezpečná denní dávka je 1 gram sušeného zázvoru a nebo 4 gramy čerstvého.

zázvor v těhotenství
bylinky v těhotenství

Pálení žáhy

 

Pomohou ho zmírnit dietní opatření, jedlá soda nebo také byliny.

Sáhnout můžete po heřmánku, je to velmi bezpečná bylina, pomůže i s jinými trávicími potížemi například nadýmáním.

Je vhodný i jako první bylina pro malé děti. Více o bylinách pro děti zde.

 

Otoky nohou a rukou

 

Je to běžný příznak tohoto požehnaného stavu, dokáže ale ženy velmi potrápit. Vím, o čem mluvím. 

Pokud jsou otoky bolestivé nebo jen na jedné končetině, vyhledejte pomoc doktora. Otoky zhoršují letní horka, větší fyzická námaha, vysoký příjem kofeinu nebo soli. Po porodu sami odezní.

Bylinou, která vám může velmi ulevit je brusnice borůvka. Konkrétně její listy. Také se jim říká borůvčí. Listy jiných borůvek vhodné nejsou.

Z listů borůvčí se dělá nálev, popíjí se 3x denně.otoky v těhotenství
valeriánské kapky

Potíže se spánkem, úzkosti

 

Všechno vás bolí, mimino si zvesela kope a vy nemůžete vůbec usnout. Noc se zdá být nekonečná. Přes den vás přepadají nevysvětlitelné pocity strachu.

Můžete zkusit meduňku, je to ale velmi jemná bylina, na větší potíže často málo účinná. Účinnější je kozlík lékařský. 15 ml tinktury před spaním a bude se vám spát mnohem lépe.

Ostružiník maliník

 

Nejčastěji spojovaná bylina s těhotenstvím. Udržuje zdravý tonus dělohy a připravuje tělo na porod. Může snižovat vstřebávání železa a jiných minerálů, je třeba dodržovat minimálně 2 hodinový rozestup, pokud jsou brány v doplňcích stravy.

Působí také proti průjmu a nevolnostem, naopak zhoršuje zácpu. 

Doporučuje se popíjet během celého těhotenství, někomu však může způsobit děložní stahy, v tomto případě ji začněte pít až na konci 3. trimestru.

maliník v těhotenství
sušené byliny

Chřipka a nachlazení

 

Je velmi pravděpodobné, že se během těhotenství nevyhnete chřipce nebo nachlazení. Ani tady se nemusíte bát, sáhnout po bylinkách. 

V kurzu Bylinky na (pod)zimní nemoci, mám u každé byliny uvedené, zda je vhodná pro těhotné a kojící ženy a v jaké bezpečné dávce se má užívat.

Jaké byliny jsou v těhotenství nebezpečné?

Takových bylin je mnoho a není v mých silách vám je tu všechny vyjmenovat. Zmíním tu ty nejčastější. Zodpovědnost je na každé ženě, než začne něco užívat, měla by si vžy informace ověřit z několika zdrojů. 

Doktoři často nemají o bylinách podrobné informace, v lékárně se u bylinných přípravků často uvádí, že jsou nevhodné pro těhotné ženy, ten důvod může být v legislativě a ne v tom, že by byla bylina nebezpečná. 

Můžete se řídit podle FDA, to je zkratka pro název amerického úřadu pro kontrolu potravin a léčiv, ty rozdělují byliny do kategorií A,B,C,D a X podle bezpečnosti. Souhrnná tabulka u nás není. Byliny uvedené výše jsou podle FDA bezpečné.

řebříček
podběl

Nebezpečné byliny v těhotenstv í jsoupelyněk, vratič, šalvěj, řebříček, medvědice, podběl, jalovec, řimbaba, vrba bílá, lékořice a mnoho dalších.

Ve vyšších dávkách se vyhněte skořici, kurkumě, mátě, rozmarýnu. Běžná dávka ve formě koření je bezpečná.Bylinky na (pod)zimní nemoci

Facebook 
Twitter 
LinkedIn