Byliny a včely, rozhovor
se včelařkou Christinou Krejčí

„Včely, pylodárné rostliny, včelí produkty.”

 

Christi, jak ses ke včelaření dostala?

 

Kačenko děkuji, moc ráda na to vzpomínám. Letos tomu bude již 7 let, co jsem doma pronesla myšlenku, že bych se moc ráda věnovala nějakému smysluplnému, přírodu-obohacujícímu koníčku, že by se mi asi líbilo včelařit.

Tehdy jsme s mým manželem žili v paneláku a zatím snili o venkovském žití. Neměli jsme vhodné místo a nikdo z mého okolí nevčelařil. Netušila jsem jak začít a co je potřeba, a tak jsem tuto myšlenku zasunula do „kolonky- nápady až někdy…“

 
Christina Krejčí včelařka
včelí produkty

O pár měsíců později jsem pod vánočním stromečkem našla kompletní sestavu včelího úlu, příručku pro začínající včelaře a manželovu plnou důvěru a podporu. A tak to celé začalo.

Čím víc jsem získávala informací o včelách, tím víc jsem věděla, že to je to ONO. Obešla jsem několik místních včelařů, ale namísto ujasnění si, co a jak, jsem se často setkala s arogancí, s posměchem, množstvím protichůdných informací a s chaosem v hlavě. Studium mě úplně pohltilo, byla jsem zahlcena tím, co bych měla, jak bych měla.

Už jsem se, ale nechtěla nechat odradit a začala dělat první krůčky po svém- nedokonalém způsobu, k tomu abych na jaře mohla ubytovat nové obyvatelky našeho prvního úlu. Vzpomínám, jak jsme první rámečky stloukali doma v obýváku (obdivuju naše trpělivé sousedy). Domácké přípravy se podařily, zahradu nám propůjčil tchán a na jaře jsme přivítali naše nové učitelky.

Po čase, nám do klína spadl veliký pozemek na okraji vesnice, kde kromě včeliček,  bydlí i stádo ovcí, hejno slepic a krůt, kravky, čuníci, králíci, kocour a málem bych zapomněla i MY. Začátky pro mě byly velmi trnité a náročné, ale včely se mnou mají obrovskou trpělivost. Já si jich nesmírně vážím, ctím a respektuju je.

Vnímáš, že se vztah lidí ke včelám v posledních letech zlepšil? 

 

Ano, pokud to není jen má bublina, ve které žiju, tak ano, ve svém okolí to tak vnímám. Spousta nejen mladých lidí dnes hledá souvislosti, opravdový smysl života a tíhne více k přírodě.

Více se o přírodu a její zákonitosti zajímáme a snažíme se s ní splývat. Jednou takovou přírodní bytostí, zákonitostí nebo společenstvím, chcete-li, je právě včelstvo.

Lidé dnes včeličky rádi hostí na svých zahrádkách, zahradách, pozemcích. Uvědomují si, jak důležitá jejich činnost a bytí vůbec.

včela medonosná
byliny a včely

Jaké byliny bys doporučila pro včely vysazovat do zahrádek? Případně, co ještě můžeme udělat, aby se jim u nás líbilo.

 

Pro výsadbu jsou vhodné takové rostliny, které kvetou po hlavní květové snůšce, tedy hlavně v červenci až září. Včely se touto dobou připravují na dlouhou zimu a je velmi důležité, aby měli dostatek kvalitní výživy pro generaci zimujících tzv. dlouhověkých včel.

Moje top trojkombinace je levandule lékařská, svazenka vratičolistáslunečnice roční. Vysévám je tak, aby nakvétaly postupně. Nádherně ozdobí zahradu a včely je zbožňují, jejich pyl a nektar je pro ně velmi vyživující. Nechávám je kvést až do odkvětu, aby si je včeličky náležitě užily.

Letos se chystám vysadit i brutnák, včelník a dobromyslové pole. Takřka všechny kvetoucí léčivky jsou pro včely oblíbenou pastvou, takže chybu určitě neuděláte, když vysadíte své oblíbence.

 

Tip

 

Aby snůška byla opravdu pro včely přínosem, zvolte pro výsadbu spíše méně druhů nektarodárných/ pylodárných rostlin a vysaďte je na větší ploše. Včeličky, nejprve vyhledávají rozsáhlou kvetoucí pastvu, a tam poté navedou ostatní včely- létavky.

Z tohoto důvodu je pro ně mnohem více vyhovující vysetí jedné rostliny na větší ploše než smíšené pastvy.

Včely, kromě pylu, nektaru a medovice, přinášejí do úlu i velké množství vody. Její spotřeba je během roku proměnlivá. Co tedy pro ně můžete ještě udělat je to, že jim připravíte pítko, kde budou mít k dispozici nejlépe dešťovou vodu. Pítko je vhodné vystlat nějakým přírodním materiálem, například slámou, mechem, kamínky, větvičkami, po kterých mohou snadno z vody vylézt a nehrozí, že by se utopily.

 
 
včely
mast ze včelího vosku

Jaké z včelích produktů, můžeme použít při bylinkovém tvoření, a jak si máme ohlídat jejich kvalitu?

 

Včely a byliny mají naprosto unikátní léčivou moc a produkty tvořené jejich kombinací působí synergicky. Pro zdraví člověka je toto spojení velmi léčivé a prospěšné. Já moc ráda tuto kombinaci k tvoření používám.

Stejně jako si hlídáme kvalitu bylinek, určitě doporučuji si pohlídat i kvalitu včelích produktů. Rozhodně bych se vyvarovala náhodným a nedůvěryhodným nákupům na internetu a zašla přímo k oblíbenému včelaři.

K bylinkovému tvoření lze využít kromě medu, i další včelí produkty. K výrobě tinktur, ústních vod nebo dezinfekcí lze použít propolis. Poměrně vzácný materiál, nazýván někdy jako „včelí tmel“. Je to poklad významný pro své antibakteriální, antiseptické, antimykotické a protivirové účinky. Včely ho hojně využívají k desinfekci úlu, k utěsnění mezer úlu nebo k pokrytí cizorodých těles v úlu k zamezení zavlečení nákazy. Základ propolisu tvoří pryskyřice ze stromů, kterou včely zpracovávají pomocí enzymů ve svých žlázách.

 

Panenský vosk pak pro výrobu krémů, mastí, balzámů, mýdel. Tento druh vosku má velmi světlou až bílou barvu (pozor na chemicky odbarvované náhražky!) a je několinásobně dražší než klasický. Jedná se o vosk, který byl přirozeně vystavěný včelami a nebyl nikdy v kontaktu s plodem včel, s léčivy a pro stavbu nebyla použita mezistěna.

Tento vosk je vcelku vzácnost a včelaři si ho často nechávají pro své účely, proto sehnat jej může být docela oříšek. K vaší bylinkové tvorbě ho však budete potřebovat jen menší množství. Pevně věřím, že u včelaře zabodujete, jen tím, že budete mít zájem a znáte druhy vosku, jistě se s vámi o tuto vzácnost podělí.

Podpořit svou imunitu můžete i unikátní přírodní látkou- pylem. Jedná se o základní nepostradatelnou výživu celého včelstva, bez něj by nepřežilo. Využít ho můžete třeba i pro výrobu krému, šampónů, masek. Pyl lze i přímo užívat a to buď jako rouskový nebo fermentovaný Perga.

panenský včelí vosk
včelí produkty

Co plánuješ do budoucna, kam bys nás pozvala?

 

Moc ráda bych Vás pozvala do mé FB skupiny Včelí harmonie, kde se můžete inspirovat včelím životem a nahlédnout do mého včelího a bylinkového tvoření. V dubnu se také zúčastním nádherné akce naživo Den Země v jihočeském Písku, kde budeme mít stánek s našimi voskovými produkty. Všichni jste srdečně zváni.

A pokud máte cestu do Písku jindy a naše produkty se Vám líbí, navštivte kdykoliv písecký bezobalový obchod Bez, kde jsou nově k zakoupení.

Průvodce bylinkovým rokem

Facebook 
Twitter 
LinkedIn