Příběh jedné růže

„Pohádková skutečnost.”

Nová růže

 
Miluju růže. Obdivuju jejich krásu, jejich energii a jejich sílu. Je pozoruhodné jak něco, co vypadá tak něžně a nevinně, dokáže potrhat kůži. Růže v sobě nese lásku. Lze ji použít pro její vůni, ale i léčebné a terapeutické účinky.
Pro bylinkářské účely lze používat růži šípkovou, ale i jiné druhy, které nebyly chemicky ošetřené.
 
Letos na jaře jsem si ve svém oblíbeném zahradnictví pod hlubockým zámkem koupila růži jen pro okrasu a pro potěchu duše. Zasadila jsem si ji před vchodem domu, aby byla za plotem (růže, co mám za plotem sežere ihned po rozkvětu srnka).
 
Před srnkou jsem ji chránila, ale před dětmi ne. Své zranění zvládla a měla dokonce tři poupata. 
 

 

jedlé květy
růže

Léto

15. srpna jsem ve své bylinkové skupině Bytí s přírodou sdílela první příspěvek o této růži. Bylo v něm: Před pěti dny rozkvetla. Nádherně voněla. ráno, jsem našla všechny její okvětní plátky spadlé na zemi. Byly čisté, tak jsem je sebrala a nechala zavadnout. Teď už jsou naložené v rýžovém oleji. Za pár týdnů si z něho udělám balzám na rty. Budu tak mít památku na svoji růži. Už se těším až rozkvetou zbylá dvě poupata.

Olej

 
Možná bych vám neměla prozrazovat, jak to s olejem dopadlo. Přestože jsem nechala růžové plátky zavadnout (dělá se to proto, aby se částečně odpařila voda), tak se na povrchu objevila plíseň. Tudíž byl olej nepoužitelný.
 
růže
recept na mast

Zbylá dvě poupata

 

Naštěstí zbyla ještě dvě poupata. Růže kvetla dokonce ještě na konci října. Okvětní plátky z jednoho květu jsem vzala a dala jsem je usušit. Druhý květ jsem nechala matce přírodě.

Před pár dny nastal čas na jejich zpracování. Chtěla jsem si vyrobit mastičku, která by mi pomohla starat se o jizvu a těhotenské bříško.

Mast

 
Mastičku jsem tvořila velmi intuitivně, spíše než na poměry jsem se soustředila na záměr ke kterému má sloužit. 
 
Hlavní surovinou je mandlové máslo a sušené růžové květy. Dále jsem přidala trochu heřmánkového, třezalkového, šípkového a třešňového oleje nakonec ještě trošku včelího vosku. 
recept na mast
mast

Slunovrat

 

Po tři dny jsem směs pomalu rozhřívala ve vodní lázni a nechávala zase zatuhnout. Dílem náhody bylo to, že jsem mast slévala do kelímků zrovna na zimní slunovrat.

Tak vznikl v jednom z nejsilnějších dnů v roce jeden malý a jeden velký kelímek mastičky, se kterou teď budu pečovat o sebe a o svůj malý ukrytý poklad.

To byl letošní příběh mé růže.

Chceš mít větší přehled o tom, co se zrovna sbírá?

Stáhni si zdarma Průvodce bylinkovým rokem.